List WIZJI do Prezesa Janusza Daszczyńskiego

Warszawa, dn. 06.11.2015 r.

L.dz. Wizja/111/2015

Pan Janusz Daszczyński

Prezes Zarządu TVP S.A

Zwracam się do Pana z wnioskiem o odpowiedź, ile faktycznie  kosztował TVP outsourcing ponad 400 pracowników tj. dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików?

W protokole Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,  z kontroli przeprowadzonej w spółce wynika, że płatnikiem składek była TVP,  co oznacza, że wszystkie te osoby  w kontrolowanym okresie były pracownikami TVP i powinny wrócić na etaty.

Z komunikatu zamieszczonego przez Presserwis wynika, że „…jeśli ustalenia ZUS będą dla telewizji niekorzystne, ta odwoła się do sądu. – Skarb państwa nie doznał uszczerbku, bo składki były opłacane – podkreśla Janusz Daszczyński. W grę wchodzą jednak ewentualne pozwy pracowników, którzy trafili do outsourcingu. – Umowę z LeasingTeam podpisał poprzedni zarząd. Ja bym się na taki krok nie zdecydował – zaznacza obecny prezes TVP. – Ale skoro już się tak stało, to dziś wycofanie się z outsourcingu byłoby dla telewizji zbyt kosztowne – zastrzega…”

0004T9T4A63WBT6G-C116-F4A czy TVP stać było na tak kosztowną operację? Czy opłacanie procesu outsourcingu nie odbyło się kosztem programu i wynagrodzeń pracowników? Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego spółka skarbu państwa, pod hasłem outsourcingu, przekazała miliony złotych na konto prywatnej firmy? Z tej operacji miały być zyski, o których mówił były prezes zarządu TVP, Pan Juliusz Braun. Pytam więc, jakiej wysokości  zyski z tego tytułu TVP zanotowała na swoich kontach?

Mamy prawo sądzić, że była to wyjątkowo kosztowna  operacja, która być może nosi znamiona niegospodarności. Czy wobec jej autorów zostaną wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje?  Czy sprawa zostanie zamieciona pod dywan, na co nie pozwoli ani Wizja  ani  inne  związki zawodowe.

Skarb państwa nie doznał uszczerbku, ale outsoursowani pracownicy TVP, którzy przez wiele lat tworzyli jej wizerunek i pozycję na rynku, owszem tak. Zdrowia, a niektórym życia to nie wróci. Czy TVP zechce zadośćuczynić ich krzywdzie ? Pracownicy  twórczy są dobrem  firmy i jej kapitałem nie do podważenia.

Rozumiem, że nie zdecydowałby się Pan na outsourcing.  To ważna deklaracja, jednak odziedziczył Pan ten poważny problem, który trzeba rozwiązać.  Wyniki kontroli ZUS wskazują na to, że TVP może ponieść dodatkowe, dotkliwe konsekwencje finansowe. Wizja proponuje rozwiązanie tego problemu, które przy dobrej woli wszystkich zainteresowanych stron pozwoli na wyjście z  tej, coraz bardziej komplikującej się sytuacji. Telewizja publiczna powinna zajmować się przede wszystkim tworzeniem programu, a nie dziesiątkami procesów sądowych, które są wynikiem nietrafionej decyzji.

Panie Prezesie,

Najwyższa pora wycofać się z tego. Wizja jest gotowa do rozmów, czego również oczekujemy od Pana.

Barbara Markowska – Wójcik

Przewodnicząca ZZPTiT MP Wizja OZ w TVP

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +3 (from 3 votes)
List WIZJI do Prezesa Janusza Daszczyńskiego, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Napisz komentarz