20.12.2015 INFORMACJA PRAWNA DLA „PRZENIESIONYCH” PRACOWNIKOW TVP, PO DECYZJI ZUS

Poniższa informacja została przygotowana  przez prawnika warszawskiej  kancelarii „Regulus” mecenasa Łukasza Panasiuka. Publikujemy ten tekst, za zgodą kancelarii, ponieważ może ułatwić Państwu podjęcie decyzji i odnalezienie się w obecnej sytuacji. Jeżeli będą potrzebne bardziej szczegółowe informacje prosimy o kontakt z nami.

Zarząd  ZZPTiT MP „Wizja”

prawo-bookINFORMACJA  DLA  PRACOWNIKÓW 

Zaznaczam, że nie jest to wiążąca porada prawna, lecz sugestie w jakich kierunkach należałoby przeprowadzić analizy, bowiem może to dać rezultaty korzystne dla pracowników.

Wprawdzie TVP zapowiedziała odwołanie od decyzji ZUS to jednak na chwilę obecną warto rozważyć następujące opcje:

  1. Osoby w dalszym ciągu zatrudnione w LT mogą wytoczyć powództwo o ustalenie, że ich pracodawcą jest TVP S.A. wykorzystując treść uzasadnienia decyzji jako źródło materiału dowodowego.
  2. Osoby które już nie pracują w LT, bowiem odeszły dobrowolnie, mogą pozwać TVP o ustalenie, że pracodawcą jest TVP S.A. wykorzystując treść uzasadnienia decyzji jako źródło materiału dowodowego.
  3. Osoby które już nie pracują w LT bowiem zostały zwolnione, a które złożyły odwołanie do Sądu, powinny wezwać do udziału w sprawie w charakterze pozwanego TVP wykorzystując treść uzasadnienia decyzji jako źródło materiału dowodowego.
  4. Osoby, które już nie pracują w LT bowiem zostały zwolnione, a nie złożyły odwołania do Sądu, mogą złożyć odwołanie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu z uwagi na błąd co do osoby pracodawcy. Tu najlepiej byłoby się zmieścić w terminie 7 dni od daty otrzymania decyzji ZUS.

z poważaniem
adw. Łukasz Panasiuk

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Napisz komentarz