21.05.2010 Pilny Komunikat Rzecznika Prasowego

Komunikat Rzecznika Prasowego ZZPT TVP SA Wizja z dnia 21.05.2010

W związku z informacjami otrzymywanymi od operatorów, montażystów, charakteryzatorów, realizatorów i dziennikarzy – członków ZZPT TVP SA Wizja że w Agencji Produkcji Telewizyjnej trwają spotkania pracowników z dyrektorem Andrzejem Jeziorkiem, na których są oni informowani o przygotowywanych, natychmiastowych zwolnieniach grupowych w zawodach twórczych, Zarząd ZZPT TVP SA Wizja zwraca się do Zarządu TVP SA z następującymi pytaniami:

 1. Czy prawdą jest, że nowa uchwała o zwolnieniach grupowych przewiduje zwolnienie 230 pracowników twórczych APT ?
 2. Czy Zarząd TVP SA popiera działania dyrektora APT, zmierzające do zwolnienia grupowego wszystkich dziennikarzy, realizatorów, operatorów, montażystów, charakteryzatorów, czy też są to jego indywidualne działania, nie mające oparcia w uchwałach Zarządu TVP SA?
 3. Jeśli jednak takie właśnie są zamierzenia, jak Zarząd TVP SA wyobraża sobie wykonywanie produkcji programu bez pracowników twórczych?
 4. Czy Zarząd TVP SA podjął decyzję o rozwiązaniu Agencji Produkcji Telewizyjnej oraz zawierania z firmami zewnętrznymi umów na obsługę realizacyjno-produkcyjną?

Jednocześnie przypominamy, że wszystkie te kwestie wchodzą w zakres przedmiotu sporu zbiorowego, prowadzonego przez nasz Związek z pracodawcą.

ZZPT TVP SA stoi konsekwentnie na stanowisku, że w podstawowym zakresie działalności TVP SA, jaką jest produkcja programu, powinno istnieć wyłącznie zatrudnienie pracownicze. Niedopuszczalne jest utrzymywanie bezprawnej sytuacji, kiedy te same i takie same zadania wykonują pracownicy etatowi i współpracownicy – osoby, którym odmawiane jest prawo do pracy etatowej, choć faktycznie, w myśl Kodeksu pracy, taką wykonują.

Zwolnienie wszystkich pracowników twórczych – długoletnich, wysokowykwalifikowanych profesjonalistów i zastąpienie ich pracy usługami firm zewnętrznych o wątpliwej jakości, a więc pozbawienie telewizji publicznej jej największego dobra, jakim są doświadczeni, najlepsi na polskim rynku specjaliści,

JEST EWIDENTNYM DZIAŁANIEM NA SZKODĘ SPÓŁKI.

Wzywamy Zarząd TVP SA do natychmiastowego spotkania z przedstawicielami naszego związku oraz do podjęcia pilnych rozmów ze ZZPT TVP SA Wizja w powyższym  zakresie na bazie prowadzonego sporu zbiorowego, jako że tematy te stanowią istotny jego przedmiot.

Dalsze, jednostronne działanie Zarządu TVP SA, bez konsultacji z załogą, potraktujemy jako zerwanie rozmów w prowadzonym sporze zbiorowym, ze wszystkimi tego prawnymi konsekwencjami.

Telewizja bez dziennikarzy, operatorów, montażystów, realizatorów to będzie ewenement na skalę światową.

Mariusz Jeliński

Rzecznik Prasowy Prasowy ZZPT TVP SA Wizja

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +7 (from 7 votes)
21.05.2010 Pilny Komunikat Rzecznika Prasowego, 10.0 out of 10 based on 6 ratings

2 komentarzy do “21.05.2010 Pilny Komunikat Rzecznika Prasowego”

 1. piotr pisze:

  w pełni popieram treść komunikatu.
  piotr struś

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. malina pisze:

  popieram.malina

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Napisz komentarz