12.04.2014 Odpowiedź na interpelecję poselską w sprawie sytuacji TVP czyli rzeczywistość równoległa

W dniu 6.02.2014 r. grupa posłów wystąpiła z interpelacją poselską w sprawie sytuacji w TVP. Tekst interpelacji poniżej.

 

Odpowiedź na interpelację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odpowiedź Prezesa Zarządu TVP Juliusza Brauna.

 

Jacek Czerniak,  Poseł na Sejm RP

Pani Ewa KOPACZ, Marszałek Sejmu RP

 

Na podstawie art. 191 i 192 Regulaminu Sejmu RP składam interpelację „w sprawie sytuacji w Telewizji Polskiej S.A.”, kierowaną do Pana Donalda Franciszka Tuska – Prezesa Rady Ministrów.

Szanowny Panie Premierze,

Zgodnie z przepisami, nadawcy publiczni zobowiązani są do realizacji tzw. „misji”. Czyli produkcji i emisji niszowych programów, trafiających z reguły do koneserów. Pozbawia to media publiczne, możliwości sprzedawania czasu antenowego na rzecz programów komercyjnych, płytkich w swoim przekazie, ale cieszących się za to wysoką oglądalnością lub słuchalnością, co powoduje tym samym przyrost środków, pozyskiwanych z reklam.

W najgorszej sytuacji finansowej znajduje się obecnie Telewizja Polska S.A wraz z ośrodkami regionalnymi. Kierownictwo spółki, wdrażało w ostatnich latach kilka programów restrukturyzacyjnych, sprowadzających się z grubsza do zwolnień i redukcji etatów, obniżania poborów i kontraktów pracownikom, doraźnej wyprzedaży nieruchomości. Najnowszym pomysłem, na obniżenie kosztów jest tzw. outsourcing części załogi. Propozycje Zarządu TVP S.A. spotkały się z oporem i gwałtownym oporem organizacji związkowych. Zapowiedziano podjęcie drastycznych kroków, ze strajkiem włącznie. Bez zaangażowania się Pana Premiera, w rozwiązanie powyższych problemów, można przewidzieć, z dużym prawdopodobieństwem, że Telewizja Polska S.A. stanie się platformą emisyjną zewnętrznych produkcji. Zostanie obdarta z bezcennych archiwów, doświadczonych, wyszkolonych pracowników oraz posiadanych jeszcze nieruchomości. Rynek reklamy i pozycja w środowisku, zostanie szybko skonsumowana przez konkurencyjne podmioty.

Uprzejmie proszę, aby Pan Premier zechciał odpowiedzieć na następujące pytania:

  1. Czy dopuszcza Pan Premier, do rozważenia, plany likwidacji Telewizji Polskiej S.A i Polskiego Radia S.A wraz z oddziałami regionalnymi?

  2. Dlaczego kierownictwo TVP S.A. wzbrania się przed wprowadzeniem etatowego systemu zatrudnienia pracowników twórczych i technicznych?

  3. Czy Rada Ministrów wypracuje i przedstawi Sejmowi projekt Ustawy, stabilizujący bieżące utrzymanie Telewizji Polskiej S.A i Polskiego Radia S.A. do końca bieżącej kadencji parlamentarnej?

  4. Jaką wizję mediów publicznych posiada kierowany przez Pana Rząd?

Z poważaniem

/-/ Jacek Czerniak

/-/ Lech Sprawka

/-/ Zofia Popiołek

/-/ Krzysztof Michałkiewicz

/-/ Sławomir Zawiślak

/-/ Marek Poznański

/-/ Michał Kabaciński

/-/ Beata Mazurek

/-/ Jarosław Żaczek

 

 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
12.04.2014 Odpowiedź na interpelecję poselską w sprawie sytuacji TVP czyli rzeczywistość równoległa, 1.0 out of 10 based on 1 rating

Napisz komentarz