12.04.2014 Poznaliśmy szczegóły outsourcing’u

Przekazujemy Państwu kopię dokumentu z którego jasno wynika, że przeprowadzany w TVP proces outsourcing’u jest, tak naprawdę, zwolnieniem części pracowników dobranych wedle widzimisię pracodawcy. Wskazują na to jasno tabele z ujętymi liczbami pracowników , którzy mają być przekazani do Leasing Team.

Pracodawca głównie chce zaoszczędzić na nagrodach jubileuszowych i wynagradzaniu pracowników.

Wypracowany model outsourcing’u tylko przez rok gwarantuje pracownikom dotychczasowe warunki zatrudnienia i wynagrodzenia, bez gwarancji pierwszeństwa przydzielania zadań.

Wiele przywilejów pracowniczych obowiązujących w TVP nie będzie dotyczyć pracowników przeniesionych do Leasing Team min. kasa zapomogowo –  pożyczkowa, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (całkowite pozbawienie prawa korzystania z tego funduszu) etc.

Nie ma żadnej gwarancji zatrudniania przez TVP pracowników z Leasing Team. Więcej – w dokumencie wyraźnie stwierdza się, że jednym z celów outsourcing’u jest uwolnienie  możliwości korzystania z innych osób niż przeniesieni do Leasin Team.  Oznacza to, że wynagrodzenie pracowników honoraryjnych przez rok może pozostawać na poziomie najniższej krajowej.

Po roku Leasing Team będzie mógł zmienić zasady zatrudnienia i wynagrodzenia na własny i bezboleśnie dla siebie i TVP rozstać się ze wszystkimi przejętymi pracownikami.

Znamiennym jest, że do outsourcing’u przeznaczeni zostali jedynie pracownicy produkcji głównie z APTiF i Oddziałów Trenowych, które to jednostki są naturalnymi konkurentami dla producentów zewnętrznych w produkcjach dla TVP.

ZZPTiTMP Wizja nadal wzywa Zarząd TVP do odstąpienia od planowanego outsourcingu.

Pytamy, dlaczego za nieudolność w zarządzaniu Spółką ukarani mają być pracownicy!

 

 

Zarząd ZZPTiT MP WIZJA

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +2 (from 2 votes)
12.04.2014 Poznaliśmy szczegóły outsourcing'u, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Napisz komentarz